Büküm

Abkant Büküm
Son Teknoloji 4050 mm. boyutundaki CNC abkantımız ile 10 mm. kalınlığa kadar Siyah sac, Dkp sac, Hrp sac, Paslanmaz sac, Alüminyum sac bükebilmekteyiz.

Günümüzde bilgisayar hızla hayatımıza girmektedir. Yaşam kalitesi ve iş kolaylığı sağlaması, bilgisayarın en büyük avantajlarından birisidir. İmalat sektöründe de bilgisayarın büyük önemi vardır. CNC teknolojileri, bilgisayarın sanayide kullanılması ile mümkün olmuştur. Abkant büküm makinelerinde de CNC teknolojisinin kullanılması günümüzde son derece yaygındır.
Öncelikle abkant büküm nedir, bunu açıklamamız gereklidir; genel olarak sac bükme için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde bükülecek sac makineye yerleştirilir. Bu yerleştirme yapılırken bükücü ucun, bükülecek yere gelmesi önemlidir. Bunun yanında bükme hızı da çok önemlidir bunların hepsinin belirli ayarları vardır. Bu ayarlamalar yapıldıktan sonra bükücü uç belirlenen hız ile dayatılmış saca doğru iner ve bükme işlemini yapar. Burada fark ettiyseniz bükme hızı, sacın yerleşimi konuların insan eli ile yapılması zordur. Hele ki bükme hızını ayarlamak ve bunu sürekli aynı standartta yapmak bir hayli zordur.

İnsan faktörünün sürekli ve aynı kalitede imalat yapma zorluğundan dolayı CNC büküm makineleri geliştirilmiştir. Bu makineler hız, sac dayaması gibi konularda insanlara göre son derece avantajlıdır. Ayrıca art arda büküm yapmaya da olanak sağlar. Ayrıca bunlar makine olduklarından dolayı istenilen kalitede ve sürekli imalat yapılmasına olanak sağlamaktadırlar. CNC büküm makineleri bükümü yapılacak malzemelerin ölçülerinin, makineye girilmesine olanak sağlar. Bu da diğer CNC makineleri gibi daha kolay bir imalat sağlar.
CNC büküm makinelerinde malzeme cinsi belirlendikten sonra; gerekli strok ve kalıplar ve bunlar ile malzemenin uyumu, gerekli dayama açıları, bükme açıları ve sıraları panel tarafından otomatik olarak hesaplanır. Bu da bükme işlemi için oldukça büyük kolaylık sağlar. Bükme işlemi yapılırken dikkatli olmakta fayda vardır. Abkant bükme makinesinde alt ve üst kalıplar arasına elinizi sokmamalısınız, kenardan dolaşıp malzemeyi almalısınız. Küçük malzemeleri bükerken, başparmağınız ile bastırmalısınız. Ayrıca büyük malzemeleri bükerken, malzemenin sizi kapmasına izin verecek mesafede durmamalısınız. Bu gibi kurallara da uyduğunuz zaman abkant bükme makinelerinin faydasını göreceksiniz. Özellikle bu makinelerin CNC olanlarının faydası çok daha fazladır.